/ 133

133


ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАКТИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ

Види і зміст практики

Видами практики для здобувачів освіти спеціальності 133 Галузеве машинобудування галузі знань 13 Механічна інженерія є :

  • Навчальна у майстернях коледжу (4 тижні);
  • Навчальна (4 тижні);
  • Технологічна (8 тижнів);
  • Переддипломна (4 тижні)

Завданням навчальної у майстернях практики є ознайомлення здобувачів освіти зі специфікою майбутнього фаху, отримання первинних професійних умінь і навичок із загально-професійних та спеціальних дисциплін.
Завданням навчальної практики є набуття навичок з виконання робіт, які відповідають кваліфікації слюсар з ремонту будівельних машин або слюсар з ремонту автомобілів.
Завданням технологічної практики є закріплення та поглиблення теоретичних знань, отриманих здобувачами освіти в процесі вивчення певного циклу теоретичних дисциплін, практичних навичок, ознайомлення безпосередньо на виробництві з виробничим процесом і технологічним циклом, відпрацювання вмінь і навичок по будові та системі технічного обслуговування та ремонту підйомно-транспортних, будівельних, дорожніх машин і обладнання, а також по обладнанню, інструментам та пристосуванням, що за застосовуються при ТО та ремонті машин.
Завданням переддипломної практики є узагальнення та удосконалення знань і практичних навичок, одержаних здобувачами освіти в процесі теоретичного навчання, навчальної і технологічної практики, вивчення обов’язків майстра ремонтно-обслугувальних робіт і техніка, працюючи в якості дублера, ознайомлення з характером роботи підрозділів підприємства, збір необхідного матеріалу по темі дипломного проекту. Переддипломна практика є головним періодом для підготовки здобувачів освіти до самостійної роботи на виробництві в ролі керівника і організатора робіт. При наявності в організації вакантних місць здобувачі освіти, які прибули на переддипломну практику, можуть бути зараховані на вакантні посади, якщо характер роботи буде відповідати вимогам програми практики.
Місце проходження практики (Бази практики)
Місцем проведення практики можуть бути навчально-виробничі майстерні, навчально-практичні центри, будівельні організації, підприємства, в тому числі приватні, які експлуатують та ремонтують машини, автотранспортні підприємства та інші установі, за умови забезпечення ними виконання у повному обсязі робочих навчальних планів і програм.
У разі проходження практики дистанційно (для здобувачів освіти, які перебувають за кордоном) від бази практики надається гарантійний лист з висвітленням умов проходження практики (договір може не укладатися).
Здобувачі освіти можуть самостійно, за погодженням з керівником практики, завідувачем навчально-виробничою практики, підбирати для себе базу практики і пропонувати її для використання.

Документи, необхідні для проходження практики
Проходження практики потребує оформлення таких документів:
1. Договір (угода) про проведення практичної підготовки здобувачів освіти на виробництві, в установах і організаціях.
Співпраця коледжу з підприємствами-базами практик відбувається на підставі відповідних договорів про проведення практичної підготовки. Заповнений і підписаний керівником підприємства-бази практики договір надається завідувачу НВП не пізніше ніж за 10 днів до початку практики.
2. Направлення на практику. Направлення на практику слугує підставою для прийому здобувача освіти па практику підприємством, установою, організацією. Оформлюється (за вимогою) у завідувача НВП на підставі договору (угоди) про проведення практичної підготовки здобувача освіти.
3. Програма практичної підготовки. Це основний документ, що визначає мету, завдання і зміст практичної підготовки здобувача освіти. Розробляється керівником практики від циклової комісії Технічних дисциплін спеціальності 133 Галузеве машинобудування Галузі знань 13 Механічна інженерія Освітня програма «Експлуатація та ремонт підйомно-транспортних, будівельних і дорожніх машин і обладнання».
4. Щоденник практичної підготовки. У щоденнику здобувач освіти повинен вказувати всі види виконаних робіт за час проходження практики. Ведеться протягом усього періоду проходження практики. Наприкінці практики оформлений належним чином щоденник підписується керівником практики від підприємства і підшивається до звіту.
5. Письмовий звіт з проходження практики. Це основний підсумковий документ, що надає можливість проаналізувати та оцінити діяльність здобувача освіти під час проходження практики. Звіт перевіряє керівник практики, після чого здобувач освіти здає диференційований залік, який проходить у формі захисту представленого звіту.
Обов’язки здобувачів освіти коледжу
Під час проходження практики здобувачі освіти коледжу зобов’язані:
– дотримуватись режиму роботи установи (організації) – бази практики;
– проявляти вихованість, дотримуватись культури спілкування, зразкової поведінки, етики, ввічливості, професіоналізму;
– сумлінно виконувати програму практики та індивідуальні завдання;
– на початку практики отримати інструктаж з охорони праці в галузі, ознайомитися з правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, порядком отримання документації та матеріалів. На здобувачів освіти, які проходять практику на підприємстві, розповсюджуються законодавство про працю та правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства.
– проходити практику в терміни визначені в графіку освітнього процесу;
– своєчасно прибути на базу практики;
– у повному обсязі виконувати всі завдання, передбачені програмою практики і вказівками її безпосередніх керівників;
– вивчити і суворо дотримуватись правил внутрішнього розпорядку і трудової дисципліни;
– систематично вести щоденник практики за встановленою формою;
– нести відповідальність за виконану роботу;
– щотижня звітувати керівнику практики від коледжу про виконану роботу та подавати письмовий проект інформації, яка в подальшому підлягає включення до звіту практики;
– своєчасно оформити звітну документацію та скласти залік з практики.
Під час проходження практики здобувачі освіти повинні:
– систематично підвищувати свій рівень набутих теоретичних знань у коледжі;
– приймати участь в суспільному житті установи (організації);
– ознайомитись з усіма видами робіт, що виконують працівники бази практики; самостійно виконувати конкретну роботу за вказівкою безпосереднього керівника;
– за погодженням із керівником практики від бази практики збирати матеріал для звіту.
Форми контролю виконання завдань практики
Контроль знань, умінь та навичок, набутих в процесі проходження практики, відбувається таким чином:

  • щотижнева перевірка виконаних завдань керівниками практики від коледжу та підприємства – бази практики;
  • здати звіт про практику разом зі щоденником і характеристикою керівнику для перевірки.
  • захист практики, який відбувається після повернення здобувача освіти з практики згідно графіку захисту.

Після закінчення кожної практики здобувачі освіти звітують про виконання завдань для самостійної роботи та індивідуальних завдань, передбачених програмою практики. Звітування здобувачів освіти відбувається у формі захисту звіту перед комісією, склад якої визначається наказом директора про проведення практики. При дистанційній формі проходження практик звітування відбувається на корпоративній платформі ClassRoom з обов’язковою презентацією результатів практики.